Styl skandynawski od kilku lat cieszy się w Polsce ogromną popularnością i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Wnętrza w tym stylu są proste i funkcjonalne. Dominują w nich naturalne materiały oraz jasne, naturalne kolory urozmaicane pastelowymi dodatkami. W ten sposób można urządzić zarówno dużą, jak i niewielką przestrzeń. Mieszkanie w stylu skandynawskim jest bardzo ciepłe i przytulne, wbrew temu, jak w pierwszy chwili kojarzy nam się Skandynawia. Czym dokładnie wyróżnia się styl skandynawski i jak urządzić w nim mieszkanie?
Cechy stylu skandynawskiego
Za twórcę stylu skandynawskiego uważa się Carla Larssona – szwedzkiego malarza i architekta wnętrz. Jego obrazy przedstawiały codzienne życie i stały się inspiracja do zapoczątkowania nowego stylu w projektowaniu wnętrz.
Opis stylu skandynawskiego można by z łatwością ograniczyć do trzech cech wspomnianych we wstępie. Cechuje go prostota i minimalizm, jasne barwy oraz bliskość z naturą wyrażana przede wszystkim w wykorzystywanych materiałach, ale również kolorach.
Kolory w stylu skandynawskim
We wnętrzach aranżowanych w stylu skandynawskim dominuje biel, beż i szarość. To właśnie one będą kolorem ścian, a niekiedy nawet podłogi. Dzięki tej prostej palecie barw mieszkanie będzie wydawało się jaśniejsze i większe. Jasne brązy drewnianych elementów ocieplą je i dodadzą mu przytulności.
Jednak skandynawskie wnętrza nie są tak monochromatyczne, jak mogłoby się wydawać. Przestrzeń urozmaicają przede wszystkim pastelowe kolory, ale niekiedy można spotkać także bardziej wyraziste odcienie. Pojawiają się one przede wszystkim w postaci dodatków. Największą popularnością cieszy się delikatny róż, zieleń, błękit i turkus.
Materiały w stylu skandynawskim
Najważniejszym materiałem stosowanym do wykończenia i urządzenia mieszkania w stylu skandynawskim jest drewno zaliczane do materiałów ciepłych. Ważną rolę odgrywają także tkaniny – bawełniane, lniane, wełniane. Pojawiają się w postaci dodatków – poduszek, koców, narzut. W połączeniu z drewnem nadają pomieszczeniom przytulny, spokojny charakter, ale nie nudny. Wnętrza ożywiają nie tylko ich kolory, ale też wyraziste wzory tkanin. Bardzo często są to motywy botaniczne przedstawione w geometrycznej formie.
Praktyczność wnętrz skandynawskich
W czasie planowania wystroju w stylu skandynawskim nadrzędnym celem powinna być funkcjonalność pomieszczeń oraz komfort mieszkańców. Zasada ta jest stosowana zarówno przy wyborze mebli, jak i dodatków, dzięki czemu, nawet przy akcentach w wyrazistych, kontrastujących barwach, wszystko stanowi spójną, harmonijną całość.
Oświetlenie w skandynawskim stylu
Bardzo istotnym elementem mieszkania w stylu skandynawskim jest także jego oświetlenie. By zrozumieć jego wagę, wystarczy wyobrazić sobie noce polarne. Również w przypadku lamp stosuje się zasadę funkcjonalności i spójności z pozostałymi elementami wystroju. Wybrane lampy powinny dostarczać światła w najważniejszych miejscach mieszkania, by korzystanie z nich było w pełni komfortowe, a jednocześnie wtapiać się w wystrój całego wnętrza. W stylu skandynawskim najczęściej zobaczymy lampy o miękkich liniach z elementami z drewna lub tekstyliów.
Spoglądając na opisane cechy wystroju w stylu skandynawskim, bez trudu można sobie wyobrazić jasne, przestronne, a przede wszystkim ciepłe i przytulne wnętrze, do którego aż chce się wracać z zimna i chłodu. Wnętrza skandynawskie są projektowane tak, by okresowy brak światła słonecznego nie był aż tak uciążliwy, a spędzanie w nich czasu podczas mroźnych dni było przyjemne.