Z jakich materiałów powstają nowoczesne pojemniki warsztatowe?

Do przechowywania drobnych narzędzi, akcesoriów i materiałów konstrukcyjnych, takich jak śruby, nakrętki, podkładki, uszczelki, kołki czy gwoździe przeznaczone są różne rodzaje kuwet wykonanych z tworzyw sztucznych. Plastikowe pojemniki na śruby do warsztatu są trwałe, estetyczne, tanie i niezwykle uniwersalne. Pasują do standardowych modeli wózków i regałów warsztatowych. Najczęściej powstają ze standardowego polipropylenu, ale do ich produkcji wykorzystuje się również inne rodzaje tworzyw sztucznych.

Pojemniki z polipropylenu standardowego

Większość dostępnych na rynku pojemników na śrubki do warsztatu powstaje z lekkiego, ale charakteryzującego się dużą wytrzymałością polipropylenu. To jeden z dwóch rodzajów najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych (obok polietylenu). Powstaje w wyniku niskociśnieniowej polimeryzacji propenu. Jest termoplastycznym, co znaczy, że pod wpływem wysokiej temperatury staje się bardzo plastyczny, a po wystudzeniu natychmiast się utwardza bez utraty wyjściowych właściwości chemicznych. Polipropylenowe pojemniki na śruby do warsztatu charakteryzują się dużą odpornością chemiczną. Są odporne na działanie większości kwasów, soli i zasad. Reagują jednak z miedzią, dlatego nie powinno się ich stosować do przechowywania miedzianych akcesoriów.

Pojemniki z polipropylenu częściowo przewodzącego

Gdy w warsztatowych pojemnikach na śrubki zamiast zwykłych artykułów metalowych, które są używane w budownictwie, pracach wykończeniowych, konstrukcyjnych i remontowych, przechowywane są drobne elementy elektroniczne, warto zdecydować się na zakup ich specjalnie zmodyfikowanej wersji. Taką wersją są pojemniki wykonane z polipropylenu częściowo przewodzącego, który ma zdolność do odprowadzania ładunków elektrostatycznych. Tego typu pojemniki na śrubki do warsztatu idealnie sprawdzą się przy przechowywaniu układów scalonych i innych akcesoriów elektronicznych, chroniąc je przed wyładowaniami elektrostatycznymi, a tym samym przed ryzykiem przypadkowego uszkodzenia. Pojemników z polipropylenu częściowo przewodzącego używa się m.in. w serwisach specjalizujących się w naprawach sprzętu AGD i RTV, komputerów i smartfonów.

Do produkcji popularnych kuwet na akcesoria metalowe i inne drobne artykuły używane w warsztatach wykorzystuje się wytrzymałe i lekkie tworzywa sztuczne. Zdecydowana większość pojemników na akcesoria do warsztatu powstaje ze zwykłego polipropylenu. Gdy w pojemnikach mają być przechowywane akcesoria elektryczne, wówczas najlepiej wybierać ich wersje wykonane z polipropylenu częściowo przewodzącego.