Co to jest styl eklektyczny?

Styl eklektyczny nie ma wyróżników ani granic. Można w nim łączyć dowolne elementy zapożyczone z innych, nieco bardziej zaszufladkowanych stylów. W takim pomieszczeniu świetnie będzie czuła się osoba młoda, o wysokim poziomie kreatywności. I gdy wystrój wnętrza w stylu eklektycznym jednego M i drugiego nie mają ze sobą nic wspólnego, tak sam styl będzie stanowił ich wspólny mianownik. 

Historia stylu tego gatunku rozpoczęła się już w XIX wieku. Jego najsłynniejszymi przedstawicielami są: wieża Eiffla i Statua Wolności. Choć wciąż jest odkrywany na nowo, w nowoczesnym designie i architekturze wnętrz, tak nie jest tworem wymyślonym w ostatniej dekadzie. Pokoje w stylu eklektycznym często niezwykle odbiegają od siebie wzornictwem i wykończeniami. Jednocześnie wykorzystaniem mebli różnej jakości i gatunku. Często są one wynikiem prac doświadczonych architektów wnętrz, którzy doskonale zdają sobie sprawę, że styl ten nie ma wyznaczonych, twardych granic, którymi charakteryzują się często inne od niego style wnętrzarskie.

Eklektyzm nie lubi nudy. Tu można postawić na świeżość, nowoczesność lub nieco bardziej klasyczne dekoracje i umeblowanie. Czasem wydaje się nieładem, lecz zdecydowanie uporządkowanym. Wymaga od projektanta poświęcenia znacznie większej ilości czasu pracy, by dopieścić szczegóły tak obranego kierunku wnętrzarskiego. Aranżacja przestrzeni nie jest tu bowiem przypadkowa, choć zdawać mogłoby się zupełnie inaczej. Pochopne podejmowanie decyzji podczas dopieszczania wnętrzarskiego, eklektycznego mini arcydzieła mogą być katastrofalne w skutkach. Dlatego za pracę specjalisty trzeba będzie zapłacić nieco więcej niż przy tworzeniu wnętrz innych stylów.

W eklektycznym stylu świetnie sprawdzają się połączenia innych z reguły odmiennych stylów wnętrzarskich. Takim sposobem jesteśmy w stanie łączyć surowy industrializm z boho czy skandynawską bielą i szarościami. Tu mieszanki bywają przeróżne, a efekty zaskakujące. Nie ma więc miejsca na wspomnianą wcześniej nudę, która dość kreatywnym osobnikom może wydawać się każdy inny wystrój ze zaszufladkowany kategorii.

Styl eklektyczny nie jest dla każdego. Taki wystrój, częsty niedosyt harmonii, i mieszanka rozmaitych nurtów może niektórych przyprawić o zawroty głowy. Chętnie z tych rozwiązań korzystają osoby, które nie mają jednej sprecyzowanej teorii na temat wystroju wnętrza własnego domu. Te, którym ciężko jest się zdecydować i chętnie wykorzystałyby rozmaite elementy z wielu wnętrzarskich sieciowych inspiracji.