Czym jest styl skandynawski we wnętrzach? – podstawowe cechy, charakterystyka

Szykujesz się do remontu. Chcesz odświeżyć farbę na ścianach, zmienić meble, postawić na zupełnie inne dodatki i dekoracje. Liczba możliwości, jaka jest dostępna na rynku przyprawia o zawrót głowy.

Warto, zastanowić się jaka stylistyka do nas najlepiej przemawia.  W jakim otoczeniu naprawdę wypoczywamy. Jeśli lubisz prostotę, funkcjonalność i lekkość we wnętrzach, to styl Skandynawski będzie idealny. Od kilku lat święci triumfy w wielu polskich domach i wciąż zyskuje zwolenników.

Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski to unikatowe połączenie elegancji, ale w prostej formie z zachowaniem wyjątkowej estetyki i naturalnych materiałów. Skandynawskie wnętrza są wyważone i niezwykle klimatyczne.

Jak zmienić swoje wnętrze na skandynawskie?

Zaczynając przygodę z aranżacją mieszkania w stylu skandynawskim, warto chwilę zastanowić się, który nurt będzie nam najbliższy. Jak to zwykle bywa, w kwestii wykańczania i wystroju, mamy do czynienia z subtelnościami, które nadają finalny charakter pomieszczeniu. Możemy wybierać między:

  • nurtem rustykalnym, czyli bardziej wiejskim, z większym odwołaniem do ludowych motywów
  • nurtem nowoczesnym – bardzo minimalistycznym, monochromatycznym i niemal białym wykończeniem
  • nurtem tradycyjnym – pełnym jasnego drewna i ocieplających wnętrze tekstyliów

Skandynawskie wnętrza są jasne, przestronne i nawet przy niewielkim metrażu, sprawiają wrażenie większych. Dominują kolory jasne, białe ale również naturalne drewno.  Z reguły jest to jesion i klon. Jeśli pojawia się dąb, to bardzo często jest bielony.

W przypadku mebli, również nacisk kładziony jest na wyroby naturalne, jasne które we wnętrzu zyskują lekkość i nie dominują przestrzeni. Magia dodatków skandynawskich to prostota i funkcjonalność. Świetnie sprawdzą się wszystkie tkaniny o widocznych splotach, w naturalnych kolorach lub ciepłych, kojących barwach.

Więcej o różnych stylach wystroju wnętrz przeczytasz w portalu https://fabrykainspiracji.pl/.

Artykuł powstał przy współpracy z Olta Concept Store.