Drzwi wewnętrzne – kryteria wyboru

Mieszkanie powinno być ostoją spokoju oraz idealnym miejscem do życia i relaksu dla domowników. Dlatego tak istotnym elementem wydaje się odpowiednio dobrane wyposażenie domu lub mieszkania.

Wszystko powinno być idealnie dopasowane, gdyż chaos w kompozycji aranżacyjnej zawsze negatywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Dotyczy to naprawdę każdego detalu wnętrza. Począwszy od koloru ścian, poprzez dobór mebli, a skończywszy na takich składnikach wystroju, jak sprzęt RTV. W kuchni na pewno warto też zadbać o pewną spójność stylistyczną urządzeń AGD z wystrojem pomieszczenia, jeżeli stoją one na blacie. 

Drzwi wewnętrzne dobrze wybrane

Jednym z takich podstawowych elementów są drzwi wewnętrzne. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, jak wybrać drzwi wewnętrzne, aby pełniły nie tylko zadania funkcjonale, ale także po prostu zdobiły pomieszczenie.  Bogactwo rozmiarów, wzornictwa, kolorów czy też materiałów, z których wykonywane są drzwi wewnętrzne naprawdę może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego też zakup powinien być poprzedzony dokładnym przemyślaniem, czego tak naprawdę się oczekuje. Ważne są takie kwestie jak to, do jakiego pomieszczenia potrzebne są drzwi, w jaki sposób mają się otwierać, na jakich funkcjach nam zależy, no i przede wszystkim, z jakiego materiału mają być wykonane.

Rodzaj pomieszczenia

Drzwi wewnętrzne różnią się w zależności od tego, do jakiego pomieszczenia są przeznaczone. Drzwi łazienkowe muszą być wyposażone w podcięcie wentylacyjne lub kratkę wentylacyjną, aby ułatwić odpowiednią wentylację łazienki. To ma ogromne znaczenie, gdyż w innym wypadku łatwo o rozwój grzybów z powodu nadmiaru wilgoci.

Do sypialni lub gabinetu warto natomiast zamontować drzwi wewnętrzne akustyczne, które znakomicie wyciszą dane wnętrze. Natomiast drzwi pomiędzy pokojami dziennymi a korytarzem powinny mieć przeszklenie. Dzięki temu, światło słoneczne może docierać na korytarz, który staje się jaśniejszym pomieszczeniem. W przypadku drzwi garażowych oraz piwnicznych najważniejsza będzie ich grubość oraz właściwości termoizolacyjne.

Sposób otwierania

Zdecydowanie najpopularniejsze są ciągle drzwi otwierane. Natomiast kwestią niezwykle ważną będzie ustalenie, czy mają to być drzwi prawe czy lewe oraz w którą stronę mają się otwierać. W przypadku małych pomieszczeń należy pomyśleć nad drzwiami łamanymi składającymi się z kilku elementów albo też nad drzwiami harmonijkowymi. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się też drzwi przesuwne. W każdym razie sposób otwierania ma decydujący wpływ na komfort używania oraz wszelkie możliwości aranżacji danego wnętrza.

Materiał wykonania

Wybór materiału wykonania jest równie istotny, aczkolwiek w tym wypadku prawdopodobnie cena może stać się głównym wyznacznikiem wyboru. Generalnie drzwi wewnętrzne drewniane wyróżniają się solidnością i są po prostu piękne, aczkolwiek bardziej odporną na paczenie i wytrzymałą wersją są drzwi z drewnianych płyt warstwowo klejonych. Bardzo popularne – co równie ważne – często tańsze bywają drzwi z płyt drewnopochodnych. W nowoczesnych pomieszczeniach z kolei znakomicie się sprawdzą drzwi wewnętrzne szklane.