Drewniany płot i drewniane przęsła ogrodzeniowe warto od czasu do czasu poddać gruntownej renowacji. Odnowienie drewnianych elementów nie jest trudne, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i zastosowania dobrej jakości produktów. Dziś pokażemy Ci, jak w prosty sposób możesz zadbać o drewniany płot, aby zawsze doskonale się prezentował.
Po czym poznać, że drewniany płot wymaga renowacji?
Drewniane elementy znajdujące się na zewnątrz są przez cały rok narażone na działania zmiennych warunków atmosferycznych. Nawet jeśli dobrze zaimpregnujesz płot, to po pewnym czasie może on stracić swój pierwotny kolor, a na jego powierzchni pojawią się plamy, zacieki, mchy lub porosty. W takim wypadku warto przeprowadzić renowację jak najszybciej, aby nie dopuścić do trwałego uszkodzenia desek, belek lub innych elementów konstrukcji.
Kolejnym wskazaniem do odnowienia płotu jest łuszcząca się farba oraz widoczne pęknięcia i rysy. Drewniany płot może też zostać zaatakowany przez owady, które żerują w drewnie i wówczas poza renowacją, konieczne będzie użycie specjalnych preparatów biobójczych do ich zwalczania.
Jak krok po kroku odnowić drewniany płot?
Najprostszym sposobem na odnowienie drewnianego płotu jest impregnacja lub przemalowanie na zupełnie nowy kolor. Jednak aby to zrobić, musisz najpierw odpowiednio przygotować ogrodzenie oraz znaleźć produkt, który dobrze wydobędzie i podkreśli piękno drewnianych elementów.
Sprawdź, jak krok po kroku powinna przebiegać prawidłowa renowacja drewnianego płotu!
1. Oczyszczanie
Drewniany płot musisz dobrze przygotować do nałożenia preparatu ochronnego. W tym celu nie trzeba go rozkręcać, ale to ważne, aby mieć wygodny dostęp do wszystkich elementów. Pracę zaplanuj na słoneczny dzień, kiedy płot będzie całkowicie suchy. W miarę możliwości odsuń lub poprzycinaj rośliny, które bezpośrednio sąsiadują z płotem. Następnie zakryj je tekturą, folią lub materiałem, aby ich przypadkiem nie zniszczyć podczas malowania.
Do oczyszczenia powierzchni drewnianego płotu z resztek farby, brudu, mchu i innych zanieczyszczeń możesz użyć papieru ściernego lub szczotki o sztywnym włosiu. Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie ubytków i sklejenie uszkodzonych elementów przy pomocy dobrej jakości kleju do drewna. Niektóre fragmenty możesz też wyrównać szlifierką. Jeśli deska jest mocno uszkodzona, to wymień ją na nową i odpowiednio przygotuj do malowania.
2. Impregnacja
Impregnacja to ważny etap, który często jest pomijany przed nałożeniem właściwej farby. Tymczasem dobry środek impregnujący doskonale zabezpieczy drewno i znacząco przedłuży jego żywotność.
Wnikający głęboko impregnat techniczny należy zastosować w przypadku płotu, z którego całkowicie zostały usunięte poprzednie powłoki lub na płot, który zamierzasz pomalować po raz pierwszy. Środek charakteryzuje się wysoką zdolnością penetracji drewna, dzięki czemu zapewnia mu wieloletnią ochronę. Przykładem jest im Impregnat Techniczny SUPERBASEHP marki Sadolin.
Na tak przygotowane elementy z łatwością nałożysz farbę w preferowanym kolorze.
3. Malowanie
Farby do drewna muszą posiadać odpowiednie właściwości, aby dobrze zabezpieczyły elementy znajdujące się na zewnątrz. Wybrany produkt powinien tworzyć silną i elastyczną powłokę na powierzchni drewna oraz zapewniać mocne i głębokie krycie.
Jeśli szukasz produktu, który skutecznie zabezpieczy Twój płot na wiele lat, to rozważ zakup preparatu Sadolin Kolory Ogrodu. Zastosowano w nim technologię, która pozwala na tworzenie silnych powłok odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto farba ta jest dostępna w wielu atrakcyjnych wersjach kolorystycznych, nie spływa z malowanej powierzchni i pozwala na zachowanie naturalnego rysunku drewna.
Zastosowanie dobrej jakości farby do drewna pozwala pięknie wyeksponować słoje. Taki produkt jest łatwy do rozprowadzenia, szybko schnie i zawiera też wosk, który skutecznie odpycha wodę. Jeśli renowacja płotu drewnianego zostanie przeprowadzona w sposób prawidłowy, to kolor powinien zachować swoje pierwotne właściwości przez co najmniej kilka lat.