Mieszkanie czy dom – co będzie dla ciebie najlepsze?

W pewnym momencie twojego życia pojawi się moment, w którym zapragniesz mieszkać na swoim. Własna nieruchomość daje ci możliwość usamodzielnienia się. Mieszkając z rodzicami często nie masz możliwości żyć tak jak chcesz. Kiedy zdecydujesz się na wyprowadzkę musisz wybrać między mieszkaniem a domem. 

Pierwszą rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę jest koszt zakupu nieruchomości. Ceny mieszkań i domów są na podobnym poziomie, jednak dużo zależy od lokalizacji. Domy są znacznie większe od mieszkań, przez co ich cena może być większa. Z kolei ceny mieszkań za metr kwadratowy są znacznie wyższe niż metr kwadratowy domu. Dodatkowo cena wynajmu mieszkania jest znacznie niższa niż wynajem domu. To samo dotyczy utrzymania nieruchomości.  

Zalety posiadania mieszkania:

  1. Mieszkanie daje ci możliwość nawiązywania kontaktów z innymi. To nie tylko dobre dla ciebie, ale również dla twojego dziecka. W końcu w blokach łatwo jest się zaprzyjaźnić z innymi. Dodatkowo osiedla bloków mieszkalnych z reguły budowane są w pobliżu szkół czy sklepów, co znacznie ułatwia funkcjonowanie.
  2. Nowoczesne budownictwo oferuje osiedla z pełną infrastrukturą. Oznacza to nie tylko, że bloki są budowane w pobliżu szkół czy sklepów, ale również są miejsca do spędzania czasu, takie jak parki bądź place zabaw. 
  3. Mieszkanie łatwiej jest utrzymać ze względu na mniejszy metraż niż dom. Domy zazwyczaj są kilka razy większe niż przeciętne mieszkanie.
  4. Mieszkanie na wyższym piętrze daje ci możliwość oglądania okolicy. Wiele bloków jest obecnie budowanych na obrzeżach, skąd możesz mieć widok na całe miasto. Mieszkanie na 7 czy 8 piętrze pozwoli ci podziwiać okolicę. 

Jak widać jest wiele zalet posiadania mieszkania. Mowa tutaj zarówno o zakupie własnej nieruchomości, jak i wynajmowaniu. W przypadku mieszkania koszt metra kwadratowego może być nawet kilkukrotnie wyższy niż metr kwadratowy domu. Jednak w drugim wypadku będziesz musiał doliczyć także koszt zakupu działki. Mieszkanie może nie być najlepszym wyborem, jeśli cenisz sobie ciszę i spokój. Nie oszukujmy się, że w mieście znajdziesz spokój. W jednym bloku może być kilkanaście bądź kilkadziesiąt mieszkań. Takich bloków na osiedlu jest sporo. Zatem na każdym kroku będziesz spotykał innych ludzi. 

Zalety posiadania domu:

  1. Domy są zazwyczaj większe niż mieszkania, co daje ci więcej swobody. Dodatkowo od sąsiadów oddziela się ogród, co sprawia, że możesz pozwolić sobie na więcej. 
  2. Posiadanie ogrodu daje ci możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu na własnym terenie. 
  3. Dom jest na tyle duży, że bez problemu zorganizujesz w nim imprezy okolicznościowe. Grillowanie to dobry sposób na wspólne spędzanie czasu w gronie najbliższych i możesz to robić we własnym ogrodzie. 
  4. Budowa własnego domu to duży wydatek, jednak masz wpływ na jego wygląd. Możesz wybudować dom dopasowany w stu procentach do swoich potrzeb. Wszelkie zmiany możesz wprowadzić już na etapie projektowania domu, co sprawia, że stanie się on idealnym miejscem dla ciebie. 

Minusem budowy własnego domu może być duży koszt tego przedsięwzięcia. Zazwyczaj buduje się większe domy, np. takie powyżej 100-150 metrów kwadratowych. Wiąże się to z dość dużym kosztem budowy, a także zakupem działki odpowiedniej wielkości. W obecnych czasach większość działek budowlanych w miastach jest już sprzedanych. Te które zostały zlokalizowane są na obrzeżach miast bądź poza nimi, w okolicznych wsiach. To z kolei może być dla wielu minusem. W końcu dojazdy do pracy, szkoły czy sklepu mogą trochę potrwać. Dom nie będzie dobrym wyborem, jeśli jesteś typowym ekstrawertykiem, czyli lubisz spędzać czas z innymi ludźmi.

One thought on “Mieszkanie czy dom – co będzie dla ciebie najlepsze?

Dodaj komentarz