Wybieramy lampy do nowoczesnego biura

Wybór odpowiedniego oświetlenia biurowego jest tak samo ważny, jak dobór lamp do domu. Lampy w biurze wpływają na komfort, efektywność i bezpieczeństwo pracy oraz dodają stylu, charakteru i elegancji całej przestrzeni. Jeśli chcesz zaaranżować nowoczesne i funkcjonalne biuro, pomożemy Ci w wyborze i rozmieszczeniu w nim lamp.

Lampy w biurze mogą być zarówno długimi, dekoracyjnymi zwisami, jak i oprawami dyskretnie wmontowanymi w sufit. Nowoczesne biura oświetlają także różne dodatkowe punkty świetlne, np. lampy stołowe, kinkiety czy lampy podłogowe. Producenci lamp coraz lepiej radzą sobie z łączeniem wysokiej funkcjonalności z supermodną estetyką. Wybór dzisiaj jest ogromny, a ceny nierzadko bardzo atrakcyjne, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Jak dobrze wybrać oświetlenie biurowe?

Zdecyduj o natężeniu i barwie światła

W przestrzeni biurowej najlepiej sprawdzają się lampy emitujące neutralny lub delikatnie chłodny blask. Takie światło nie męczy wzroku, nie zniekształca barw, sprzyja koncentracji i nadaje się do wykonywania wielu różnych zadań. Unikaj lamp generujących bardzo jasne, zimne, intensywne światło, bo takie może działać drażniąco, przyspieszać zmęczenie pracowników i powodować odblaski na ekranach komputerów. Pamiętaj, że na intensywność i barwę światła wpływa nie tylko zastosowana żarówka, ale również budowa klosza – jego głębokość, przepuszczalność, kolorystyka itp.

Weź pod uwagę ilość światła słonecznego

Postaraj się w maksymalnym stopniu wykorzystać naturalne światło, a poprzez lampy uzupełnić jego niedobór. Nie zasłaniaj okien meblami. Stosuj żaluzje, rolety i grube zasłony tylko tam i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zamontowane przesłony okienne powinny umożliwiać regulację ilości wpadającego do wnętrz światła. Sięgnij po sprawdzone triki aranżacyjne. Doskonale na rozjaśnienie przestrzeni wpływają jasne kolory i błyszczące powierzchnie.

Zadbaj o różnorodność lamp

Do pomieszczenia biurowego, podobnie zresztą jak do domowych wnętrz, warto wprowadzić zarówno oświetlenie górne, jak i różne, dodatkowe źródła światła. Dzięki temu stworzysz wielofunkcyjny, łatwy w zarządzaniu system oświetleniowy i rozgonisz mrok z każdego zakamarka w biurze. Oprócz lamp wiszących i sufitowych, przydadzą Ci się lampy stołowe (biurkowe) lub podłogowe przy każdym stanowisku pracy oraz/lub kinkiety. Rozważ także montaż oświetlenia podszafkowego.

Wybieraj lampy z regulacją

Zasada ta dotyczy lamp, które mają dawać światło punktowe, by precyzyjnie doświetlać wybrany obszar, np. blat biurka. Chodzi o lampy stołowe i podłogowe z regulowanymi kloszami lub ramionami. Elastyczną konstrukcję można łatwo dostosować do indywidualnych preferencji. Idealnym wyborem będą lampki, które dodatkowo pozwalają wyregulować natężenie światła.

Uwzględnij design lamp

Nowoczesne biuro powinny doświetlać stylowe lampy, pasujące do ogólnego wystroju pod względem gabarytów, kształtu, kolorystyki i zastosowanych materiałów. Obecnie wybór jest ogromny, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem odpowiednich lamp. Warto zajrzeć do sklepów internetowych z designerskim oświetleniem. Polskie marki mają naprawdę wiele do zaoferowania.

Rozważ lampy z wbudowanym LEDem

Kupując lampy do biura, zwróć uwagę na ich efektywność energetyczną, zwłaszcza gdy mają one codziennie generować światło przez kilka/kilkanaście godzin na dobę. Energooszczędnym, wygodnym i długowiecznym rozwiązaniem jest oświetlenie LED – z wbudowanym (niewymiennym) źródłem światła. Zaoszczędzisz na rachunkach za prąd i na zakupie żarówek oraz zmniejszysz ślad węglowy.