Kiedy puszka podtynkowa, a kiedy rozdzielnica natynkowa?

Integralną częścią instalacji elektrycznej są elementy łączące, przerywające, rozdzielające i zabezpieczające. Do ich bezpiecznego, szybkiego i wygodnego montażu wykorzystuje się przeznaczone do tego celu skrzynki, które określa się mianem puszek lub rozdzielnic elektrycznych. O ile ze względu na sposób montażu puszka instalacyjna podtynkowa jest zlicowana ze ścianą, o tyle rozdzielnica natynkowa znajduje się na jej powierzchni.

Co to są puszki i rozdzielnice elektryczne?

To ważne elementy każdej instalacji elektrycznej, wykorzystywany do przesyłania energii elektrycznej, montażu łączników, gniazd i innego osprzętu elektrycznego. W sprzedaży dostępne są zarówno niewielkie puszki, jak i większe rozdzielnice, w tym ich wersje przeznaczone do instalacji natynkowej oraz w ścianie. Puszka instalacyjna podtynkowa pełni funkcję rozdzielnicy wyposażonej w jedną lub większą liczbę szyn z listwami różnych typów, co ułatwia montaż elektrycznego osprzętu i sprawia, że instalacja ma uporządkowany charakter i jest bezpieczniejsza w użytkowaniu. Co ważne, takie rozwiązanie zapewnia duży komfort pracy przy rozbudowie instalacji lub konieczności wykonania naprawy. Instalacyjne puszki podtynkowe zwykle wyposażone są w półprzezroczyste fronty, ale na rynku dostępne są również modele rozdzielnic podtynkowych z litymi drzwiczkami stalowymi lub wykonanymi z wytrzymałego tworzywa sztucznego.

Sposób montażu puszek instalacyjnych

W zależności od potrzeb i istniejących możliwości technicznych puszki instalacyjne montuje się w ścianach lub na ich powierzchni. Podtynkowe puszki instalacyjne zwykle stosowane są na etapie budowy instalacji elektrycznej w dowolnego typu obiekcie, gdy nie ma problemu z poprowadzeniem przewodów w ścianach i z zagłębieniem rozdzielnicy w murze. Puszki natynkowe częściej stosowane są przy rozbudowie istniejących instalacji elektrycznych i wówczas, gdy nie ma technicznej możliwości ukrycia rozdzielnicy w ścianie, na przykład w halach i garażach blaszanych. Puszki natynkowe często stosowane są w warsztatach i innych obiektach o charakterze gospodarczym, gdzie estetyka ma mniejsze znaczenie. Puszka instalacyjna podtynkowa ma bardziej dyskretny charakter i zwykle cechuj się wyższym poziomem estetyki wykonania. Takie puszki stosuje się w domach i różnego rodzaju lokalach użytkowych.

Niezależnie od sposobu montażu oba rodzaje puszek instalacyjnych są ważnym elementem instalacji elektrycznej. Puszek instalacyjnych podtynkowych częściej używa się na etapie budowy instalacji elektrycznej, a natynkowych przy jej rozbudowie, w obiektach technicznych i na zewnątrz.